Мета проекту:

Відпрацювання кращих
практик збалансованого
поєднання молодими
матерями-студентками
навчання з сімейними
зобов’язаннями на базі
дослідницького майданчику
Сумського державного
університету

Поширення кращих практик 
рівних можливостей для
здобуття професії молодими
матерями-студентками в
середовищі адміністрації
вищих навчальних закладів
всієї України

Напрацювання та надання
пропозицій до розробки
державної політики щодо
гендерно-справедливих
можливостей для поєднання
навчання та роботи з
сімейними зобов’язаннями

Заява МФО «Рівні можливості» з приводу святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня

 Майже кожного року, напередодні святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, починаються дискусії стосовно того, чи святкувати цей день і чи потрібен у цей день вихідний. Цей рік не став винятком і відзначився напрацюванням у вигляді законопроекту «Про державні та інші свята, пам’ятні дати і скорботні дні», розробленим Українським інститутом національної пам’яті. Цей законопроект пропонує скасувати Міжнародний жіночий день 8 березня як державне свято і вихідний, натомість впроваджуючи День матері як альтернативний, який пропонується відзначати у другу неділю травня.

Співголови МФО «Рівні можливості» хочуть застерегти від необачних ініціатив – ліквідувати Міжнародний жіночий день 8 березня як державне свято, – попередньо не обговоривши це питання із громадськістю, зокрема, із громадськими організаціями, діяльність яких спрямована на забезпечення прав і захист інтересів жінок в Україні.
Аргументація стосовно необхідності скасування 8 березня як свята встановленого більшовицькою владою на підтримку соціально-політичних рухів не витримує жодної критики, оскільки історично все починалося у далекому 1909 році у США, коли з ініціативи Соціалістичної партії Америки його почали відзначати наприкінці лютого як Міжнародний день жінок-робітниць. Як Міжнародний день прав жінок це свято було започатковано у 1910 році на міжнародному конгресі жінок у Копенгагені, а через рік понад 1 мільйон жінок у країнах Європи вийшли на вулиці 8 березня з вимогами рівних політичних і громадянських прав. У 1977 році цей день отримав статус міжнародного дня за рішенням Організації Об’єднаних Націй.
Державна політика України у сфері гендерної рівності повинна передбачати пильну увагу та відповідну ефективну роботу урядовців, політиків, громадського суспільства, спрямовану на вирішення проблем нерівності, подолання проявів дискримінації та запобігання порушення прав жінок в Україні. Згідно з міжнародними зобов’язання, Україна має покращувати показники гендерної рівності. А по факту бачимо протилежне - у Глобальному звіті з гендерного розриву (Світовий економічний форум) за 2016 рік Україна зайняла 69 місце зі 144 країн(у 2015 році мала 67 місце з-поміж 145 країн). Щороку рівень насильства проти жінок та домашнього насильства зростає, нерідкими є прояви дискримінації жінок в ЗСУ та інших силових структурах, розрив в оплаті праці жінок та чоловіків тримається на рівні 25%, сексизм у ЗМІ є постійним явищем.

З огляду на вищезазначене, ми вважаємо, що потрібно не скасовувати свято 8 березня, а навпаки – наповнити це свято його першопочатковим значенням і посилити його роль у досягненні справжньої рівності прав жінок та чоловіків в Україні.
Ми розглядаємо 8 березня як додаткову можливість привернути увагу громадськості, політиків, урядовців, міжнародних організацій до таких питань, як боротьба із насильством проти жінок та домашнім насильством, дотримання рівних прав і можливостей при обранні в органи влади та на керівні посади, розширення економічних можливостей жінок, подолання дискримінації жінок у всіх сферах життя суспільства та інші. Всі ці питання потребують термінового вирішення.
Відзначення Міжнародного жіночого дня на державному рівні значно мірою сприятиме досягненню справжньої гендерної рівності в Україні.
Наголошуючи на необхідності збереження Міжнародного жіночого дня 8 березня як державного свята, співголови МФО «Рівні можливості» підтримують можливість відміни вихідного у цей день.
Водночас ми підтримуємо ініціативу заснування Дня матері та святкування його на державному рівні. Це міжнародне свято відзначають в Європі, США, Канаді, Австралії, в країнах Азії. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну. За короткий час воно знайшло відгуки в серцях мільйонів українок та українців.
З повагою
народні депутати, співголови МФО «Рівні Можливості»
Світлана Войцеховська
Марія Іонова
Олена Кондратюк

З оригіналом документа ви можете ознайомитися тут