Учимо молодь планувати сім’ю

Leleka

Щороку в Україні дівчата віком від 15 до 18 років роблять понад 3 тисячі абортів, і понад 200 абортів – ті, кому не виповнилося і 14 років.

Серед юних охтирчанок цей показник складає 5% (і це лише офіційна статистика). Скільки дівчат вдаються до підпільних абортів, користуються медичними препаратами для переривання вагітності й «народними способами» – полічити не можливо. Але всі перераховані вище методи, поруч з медичним абортом, є надзвичайно небезпечними для здоров’я, можуть мати безповоротні наслідки (як фізичні, так і психологічні).

Проблема небажаної вагітності має тисячолітню історію. За цей час людство знайшло безліч способів її планування, але чому в ХХІ столітті ми все ще маємо таку статистку? Можливо через те, що цю тему все ще вважають незручною, при її згадуванні одразу червоніють і соромляться. Днями молодь Охтирки мала змогу побувати на заході, де не бояться говорити про планування родини й готові відповідати на будь-які питання.

2 квітня в Охтирському центрі професійно-технічної освіти відбувся семінар-тренінг «Майбутнє варто планувати» в рамках проекту «Збережи життя», який виконується громадською організацією «Інтелект Сумщини» та Сумським державним університетом в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Здоров’я жінок України».

Головна мета заходу – проведення інформаційно-просвітницької роботи серед молоді щодо питання планування сім’ї, репродуктивного здоров’я, як запобігти незапланованій вагітності, використовувати сучасні та ефективні методи контрацепції як альтернативи непланованій вагітності та абортам.

Згідно з офіційною статистикою, щорічно близько 300 тисяч дівчат-підлітків вступають в репродуктивний вік, а третина всіх українських підлітків (дослідження HBSC) розпочинають статеве життя у віці 14-15 років. На жаль, ці молоді люди не мають потрібних знань щодо того, як убезпечити себе та свого партнера від наслідків.

Друзі та інші однолітки мають такий самий рівень знань, а тому не можуть бути хорошими радниками; до батьків та інших дорослих учорашні діти звертатися бояться, а матеріли в Інтернеті надзвичайно часто суперечать один одному. До кого звернутися? Чому вірити? Такий брак знань призводить до проблем у статевому житті як у підлітковому, так і більш дорослому віці, а як наслідок – до труднощів у особистих стосунках та здоров’ї.

Сучасні методи планування сім’ї можуть стати тією цивілізованою альтернативою небажаним вагітностям, які часто призводять до абортів. Ці методи планування доступні для будь-якої категорії населення, але занадто велика кількість міфів і відсутність знань про такі можливості змушує українську молодь послуговуватися лише інтуїцією, чим ставлять у небезпеку своє репродуктивне здоров’я.

Саме тому команда проекту «Збережи життя» активно працює з молоддю. Близько 150 молодих охтирчан обговорити різні способи створення щасливої родини разом з Андріаною Костенко, координатором Ґендерного ресурсного центру СумДУ. Зустріч припала на початок весни, так званої в народі «пори кохання», коли разом з природою розквітають почуття й бажання знайти свою другу половнику. Приємно, що юнаки та дівчата погодилися, що планування сім’ї – це можливість кожного відповідально вирішувати питання про кількість і час народження дітей, можливість люблячих та щасливих стосунків з партнером, а також, що планування складається з трьох простих кроків: піклуватися, дізнаватися, відповідально ставитися.

Також варто пам’ятати про те, що запорукою гармонійного життя молодої родини є довіра один до одного, відчуття, що твоїм планам і бажанням приділяються увагу, їх поважають і цінують. Дуже часто стосунки в родині в перші роки її життя руйнуються через те, що чоловік і жінка забувають домовитися про час і обставини появи дітей. Тому тренер радила присутнім просто-на-просто спілкуватися й не забувати про засоби і методам контрацепції, про які повинні дбати і спільно обирати обоє партнерів. Також варто не забувати, що будь-які рішення, які стосуються здоров’я, треба завжди обговорювати з лікарем.

Наостанок тренер заходу попросила пам’ятати, що діти мають народжуватись бажаними і в бажаний час, а «попередження» завжди краще «лікування».