Гендерні квоти: у політичній силі має бути не менше ніж 30% жінок

Leleka

Парламент заохочує жінок активніше брати участь у політичному житті України. Ухваливши закон про місцеві вибори, Верховна Рада також схвалила поправку про гендерні квоти – тепер жінок у виборчому списку має бути щонайменше третина.

Експерти з гендерних питань схвалюють таку ініціативу і зазначають: квота – тимчасовий захід, аби привчити українське суспільство до того, що є нормою для європейської практики.

Україна посідає 56-е місце у світі за індексом гендерної рівності, свідчать результати дослідження, проведеного «Економічним форумом». Аби виправити це, парламент вніс до ухваленого закону про місцеві вибори європейську норму щодо обов’язкового представництва у списку кандидатів не менше ніж 30% представників однієї статі.

Найактивніше підтримували гендерне квотування представниці міжфракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості». ДепутатиОлена Кондратюк, Ірина Геращенко, Марія Іонова, Лілія Гриневич, Альона Бабак, Ірина Луценко, які до нього входять, тривалий час консультувались із міжнародними експертами, українськими громадськими організаціями та профільними комітетами парламенту.

Зокрема, активно допомагала українським депутатам-жінкам спеціальний представник головування ОБСЄ Мелані Вервір, яка 15 липня прилетіла до України, аби краще зрозуміти гендерну ситуацію в ній. Також їй цікаво було, чи дотримуються прав жінок в умовах конфлікту на сході України.

Найбільше побоювань зараз полягає у тому, продовжує Оксана Ярош, чи не призведе гендерне квотування до того, що партії набиратимуть до своїх лав недостатньо кваліфікованих людей, аби лише дотриматись 30-відсоткового бар’єра. Натомість, експерт радить зважати політичним силам на те, що партія – це зріз суспільства, тож зовсім не складно знайти освічених і розумних людей обох статей. Врешті, резюмує Ярош, це питання рейтингу та авторитету тієї чи іншої партії – які політики виступатимуть на її боці.